Badanie poziomu markera PSA u mężczyzn

Na czym polega badanie?

Poziom PSA - białka specyficznego dla prostaty w jednej kropli krwi pozwala dokładnie ocenić funkcję gruczołu krokowego i ewentualne zagrożenie. Wynik otrzymuje się dosłownie w 1 minutę.

 

Dla kogo?

  • Dla mężczyzn w/w objawami rozrostu prostaty
  • Dla wszystkich mężczyzn powyżej 45 roku życia.

 

Czego dowiadujemy się dzięki badaniu?

Marker PSA jest glikoproteiną produkowaną przez komórki gruczołu krokowego. Nazwa pochodzi od pierwszych liter - Prostate Specific Antigen - swoisty antygen sterczowy. Poziom PSA oznaczany jest z krwi pacjenta i stanowi podstawowe badanie laboratoryjne

w diagnostyce i leczeniu chorób gruczołu krokowego.

Prawidłowe stężenie PSA w surowicy krwi wynosi od 0 do 4 ng/ml. Wartości powyżej górnej granicy lub wartości w granicach normy mogą wskazywać na rozrost prostaty i raka prostaty.

 

Kilka słów o rozroście prostaty:

Rozrost (tzw. „przerost”) prostaty to choroba często występująca u mężczyzn w wieku dojrzałym. Dotyczy około połowy mężczyzn powyżej 50-go roku życia i ponad 70% panów, którzy ukończyli 60 lat. Choroba rozwija się w wyniku rozrostu komórek gruczołowych i komórek podścieliska gruczołu krokowego. Proces ten prowadzi do rozrostu stercza i zwężenia drogi odpływu moczu powodując najczęściej objawy takie jak: częste oddawanie moczu, także w nocy, gwałtowne parcie na pęcherz, wyciekanie moczu kroplami w końcowej fazie oddawania moczu, słaby strumień moczu, wydłużony czas oddawania moczu.

powrót do listy badań